22 березня 2019 р.

Всесвітній день лісів






Доброю щорічною традицією весняного спілкування лісівників з громадськістю стала акція «Майбутнє лісу у твоїх руках!», яка проводиться за ініціативи Державного агентства лісових ресурсів України та Товариства лісівників України. До цієї хорошої справи долучаються державні лісогосподарські підприємства в кожній області. Захід підтримується Міністерством освіти і науки України та обласними управліннями освіти.
Головна мета акції – висвітлення ролі лісової галузі в нашій державі, роз’яснення широким колам громадськості важливості створення нових лісів та значення для суспільства лісівничих професій. Особливий наголос ставиться на активній участі шкільної і студентської молоді до відновлення лісових насаджень і вихованні у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, оточуючого середовища, до нашого незрадливого зеленого друга.
Цьогорічна акція «Майбутнє лісу у твоїх руках!» проводиться з 21 березня до 21 квітня (Дня довкілля).
21 березня святкують Міжнародний день лісів і саме в цей день гуртківці-лісівники Сопівського ліцею не залишились осторонь цього заклику до збереження лісів і провели свято під гаслом "Ліс – наше багатство, наша краса" під керівництвом П'ятковської Л.І. На свято було запрошено провідного інженера з охорони і захисту лісу ДП "Коломийський лісгосп" Соколова О.А. 
На святі гуртківці та учні молодших класів розповіли про надзвичайно важливе значення лісів у природі та житті людині. Діти в своїх виступах показали, яку шкоду наносять довкіллю відходи. Цей день надовго залишиться в пам’яті ліцеїстів, оскільки це були не просто надоїдливі розповіді, а дітки співали, танцювали, ставили сценки і таким чином возвеличували природу, загалом, та ліс, зокрема.





Після виступу ліцеїстів слово мала директор ліцею Угринчук Л.П., котра наголосила, що такий захід в стінах їхнього навчального закладу проводиться не вперше, запросила учнів молодших класів до участі в роботі гуртка юних лісівників. Директор відмітила плідну співпрацю ліцею з ДП "Коломийський лісгосп", яка проявляється в проведенні різноманітних спільних заходів. Так, наприклад, провідний інженер з охорони і захисту лісу ДП "Коломийський лісгосп" Соколов О.А. постійно проводить для гуртківців лекції з лісівництва, лісових культур, охорони та захисту лісу. Нещодавно гуртківцями було виготовлено шпаківні, котрі розвішано в урочищі «Княждвір», урочищі «Діброва» та в саду ліцею. До Міжнародного дня лісу школярі віком 8-15 років малювали малюнки на тему охорони та відтворення лісу.



Провідний інженер з охорони і захисту ДП "Коломийський лісгосп" Соколов О.А. також подякував за прекрасний концерт. Наголосив, що лісгоспом в поточному році закінчено підготовку грунту під посадку лісових культур та створено 18 га лісових культур, на площі 10 га проведено доповнення лісових культур та здійснюються заходи сприяння природному поновленню. В лісокультурній компанії проводиться заліснення цьогорічних зрубів, що перешкоджає задернінню ґрунту. Соколов О.А. відмітив велику роботу, яка проводиться гуртківцями-ліцеїстами в пропагуванні заходів збереження та відновлення лісів, а також, висловив сподівання, що з них виростуть майбутні прекрасні спеціалісти лісової галузі.












В межах даної акції буде проведено цілий ряд заходів, про які ми Вас будемо щоразу завчасно інформувати. Запрошуємо до співпраці школярів всіх шкіл міста та районів, заклади освіти, органи місцевої влади та самоврядування, громадські організації.


21 березня 2019 р.

Посади своє дерево – подбай про ліс!

Посади своє дерево – подбай про ліс!
Хочеш посадити власне дерево?!
Та не де-небудь, а у лісі?!
Тоді приєднуйся до лісівників-фахівців, які щороку висаджують молодий ліс!

Чекаємо на тебе у Шепарівському лісництві (Кв. 18)
28.03.19 року о 10-00 год.

Вік необмежений.
Саджанцями, інвентарем та рукавичками забезпечуємо!
Про транспорт не хвилюйтеся, довеземо!
Море вражень і чисте повітря гарантуємо!
Посади своє дерево – подбай про ліс!

 Дана акція проводиться в рамках програми «Майбутнє лісу в твоїх руках».

Зголошуватися сюди:
Державне підприємство  «Коломийське лісове господарство» 
вул. Дружби, 18, с. Н. Вербіж, Коломийський р-н.,
Івано-Франківська обл., 78218
Контактні номери (з 9-00-17-00 год):
+380673430606 – контора лісгоспу
+380673447489 – Соколов Олег Аркадійович



11 березня 2019 р.

Весняну посадку лісових культур розпочали!

Зійшов сніг і в лісівників почалась "гаряча пора" – підготовка ґрунту під лісові культури та їх посадка. Цього року обсяги відтворення лісу в ДП "Коломийське лісове господарство" складуть 33 гектари. Посадка лісу буде проведена на свіжих не задернілих зрубах в свіжих та вологих грабових судібровах та дібровах. Буде висаджено 84,5 тис. шт. саджанців  лісових порід (дуб – 89%,  модрина – 5%, бук – 4%, ялиця – 1%). Весь посадковий матеріал, вирощений на власних розсадниках з насіння, яке зібрано на постійних лісонасіннєвих ділянках, генетичних резерватах та клонових плантаціях держлісгоспу. Для весняного лісовідновлення у 2019 році на кожен суцільний зруб працівники господарства складають: детальний проект лісових культур, де вказано лісництво, квартал, виділ, площу, головну породу, тип лісорослинних умов, спосіб посадки, кількість запланованого посадкового матеріалу, а також схему змішування культур задля підвищення стійкості насаджень до несприятливих умов, шкідників та катаклізмів. Головною метою лісовідновлення є збереження і відновлення корінних деревостанів регіону.
На даний момент в ДП "Коломийське лісове господарство" проведено підготовку ґрунту під лісові культури 2019 року на площі 19 га, з них: зруби 2019 року – 5 га, посаджено лісових культур – 12 га.



7 березня 2019 р.

Декоративний посадматеріал

Декоративний посадматеріал оновлені ціни (2019 рік)




Повернення пернатих друзів

  Поступово весна вступає в свої права. Прокидаються від зимової сплячки мешканці лісів, тане лід на річках і озерах. Всюди починають з’являтися проталини. Карнизи дахів покриваються бахромою бурульок, що ритмічно капають, виконуючи веселу весняну мелодію.
  Не дарма кажуть, що весну на своїх крилах нам приносять птахи. Після довгої зими вони повертаються в свої рідні місця, щоб знову вити гнізда та виводити пташенят. Не помиляючись, вони летять в те саме місце, звідки полетіли восени. Багатьом з них доводиться здійснювати далекий переліт з Африки.
  Вони  привертають увагу жвавою поведінкою, характерною для всіх птахів весняної пори.  Приліт йде  не абияк,  а в  чіткому порядку: першими до нас  весною прилітають ті птахи, які  відлетіли від нас останніми восени; останніми – ті, що  відлетіли  першими.
  Одними з перших повертаються з півдня шпаки. Ще сніг не зійшов, ще можливі заморозки, а шпаки вже тут. Вони –  перші провісники весни.
  Слідом за шпаками прилітають і жайворонки. Це буває в кінці березня – на початку квітня. В середині квітня прилітають  білі лелеки, гуси, зозулі, в травні – іволги, стрижі, солов’ї та багато інших птахів.
  Пташки, які збирають на землі зерна чи  клюють бруньки – зяблики, коноплянки, прилітають раніше. Мухоловки, горихвістки, ластівки чекають, коли  вилітають мухи, комарі, метелики.
  Під час міграцій птахи, безумовно, ніколи не летять з властивою для них максимальною швидкістю. Такий напружений політ може бути тільки під час переслідування здобичі або врятування від ворогів.
  Весняний переліт відбувається з яскраво виявленим сильним прагненням просування вперед: затримок буває порівняно мало. 
  Оскільки пробудження природи супроводжується прильотом птахів – наших пернатих друзів, то ми, люди, повинні намагатися створити сприятливі умови для їх проживання. Птахи, повертаючись на батьківщину, долають величезні відстані і прилітають до нас досить виснаженими. Для того, щоб зберегти птахів, забезпечити їх розмноження, потрібно подбати про шпаківні, як і зробили гуртківці-лісівники Сопівського ліцею. Учні разом із вчителем трудового навчання Стефаком Я. В. змайстрували 100 шпаківень для пернатих друзів. 
  Учора, 6 березня 2019 року, гуртківці разом з керівником шкільного лісництва П'ятковською Л.І. та лісовою охороною Печеніжинського лісництва встановлювали частину готових шпаківень на території Княждвірського заказника. Жартома  "охрестили" - "Спальний район "Княждвірський"". 
Також планується встановити і в інших місцях, зокрема в ур. "Діброва" Печеніжинського лісництва та в саду Сопівського ліцею.
  Зробити шпаківню може кожен, для цього не потрібно великих витрат коштів та часу, а це захистить наших пернатих друзів, котрі дбають про «здоров’я» нашої планети.



Провідний інженер ОЗЛ О.Соколов








5 березня 2019 р.

Заготівля якісного насіння – основа міцного лісу


Заготівля якісного насіння – основа міцного лісу

Основним завданням лісового насінництва є одержання насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю для створення високопродуктивних і високоякісних лісових насаджень.
Високий рівень лісового насінництва забезпечується організацією насінного контролю, який передбачає систему заходів зі спостереження за якістю насіння, дотримання технологій переробки лісонасінної сировини, зберігання та підготовка насіння до висівання.
Щорічна заготівля лісового насіння залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо – основних лісоутворюючих порід, в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісонасінної сировини на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або зовсім відсутнім.
 На підприємстві створена потужна лісонасіннєва база, до якої входить 30 га. клонових лісонасіннєвих плантацій, 74,9 га. генетичних резерватів, 23 га. постійних лісо насіннєвих ділянок та 22 плюсових дерева.
Реалізуючи галузеву програму розвитку лісонасіннєвої справи, ДП «Коломийський лісгосп» провів ряд важливих заходів по переведенню лісового насінництва на генетико-селекційну основу, а також забезпечили належне утримання наявних об’єктів постійної лісонасіннєвої бази – плюсових насаджень та дерев, генетичних резерватів, клоново-насіннєвих плантацій та постійних лісонасіннєвих ділянок.
Впродовж минулого року працівники ДП «Коломийське лісове господарство» інтенсивно працювали над заготівлею шишок та насіння шпилькових порід (табл. 1).
Таблиця 1
Обсяги заготівлі та реалізації насіння
по лісонасіннєвому господарству
№зп
Порода
Заготовлено шишок, кг
Отримано насіння, кг
Реалізовано насіння, кг
Сума,
тис. грн.
2018 р.
1
Дугласія зелена
1445
32,1
32,0
147,200
2
Модрина європейська
3010
115,4
96,1
442,060
3
Ялина європейська
2000
70,2
70,0
49,000
4
Ялиця біла
5200
526
72,0
36,200
Разом за 2018 рік:
743,7
270,1
674,460
2019 р.
5
Модрина європейська
400
14
13,5
62,100
Разом:
757,7

736,560

Рис. 1 Порівняння кількості
отриманого насіннєвого матеріалу за 2018 р.
Із діаграми чітко видно, що впродовж минулого року найбільше було заготовлено насіння ялиці білої.

Рис. 2 Кошти від реалізації
отриманого насіннєвого матеріалу за 2018 р.
Якщо аналізувати кількість коштів, отриманих від реалізації насіння, то тут домінантом є модрина європейська.
Проте, збір насіння – це лише перший етап. Не менш важливим є його правильне зберігання взимку, а також висів весною для створення якісного посадкового матеріалу.
Впродовж 2018 року по лісонасіннєвому господарству ДП «Коломийський лісгосп» висіяно 504 кг ялиці білої на площі 0,15 га та 3,5 кг модрини європейської на площі 0,01 га.
Обсяги заготівлі лісонасіннєвої сировини визначають беручи до уваги забезпечення підрозділів сіянцями лісових порід для шкілок, а також площ зрубів минулих років. На поточний рік заплановано висіяти 6 кг модрини європейської на площі 0,03 га.
Досить вагомий фінансовий вклад у розвиток ДП «Коломийський лісгосп» дає реалізація посадкового матеріалу. Так, у 2018 році реалізовано 6 тис. шт. модрини європейської на суму 30 тис. грн. та 3 тис. шт. дугласії зеленої на суму 15 тис. грн.
Щоб в розсадниках виросли життєстійкі сіянці, які згодом будуть використані для лісовідновлення, перед посівом насіння перевіряють на якість в  Львівській лісонасіннєвій лабораторії. Для цього відбираємо середній зразок серед зібраної партії насіння, яке ретельно оглядаємо, чи нема бува пошкоджень. Оформляємо етикетку, паспорт, акт відбору і відправляємо у Львів. Після перевірки на чистоту, схожість, енергію пророщування, тощо, нам адресується посвідчення про кондиційність насіння, яке характеризує якість і гарантію. Якщо у насіння ці показники нижчі за нормативні, то такі до посіву не допускаються.
Посадковий матеріал, вирощений на власній плантації, використовується і для потреб лісництв. У 2018 р. передано під посадку у лісництва підприємства 5 тис. шт. модрини європейської та 2 тис. шт. дугласії зеленої.
На даний час на території лісорозсадника наявні трьохрічні сіянці дугласії зеленої в кількості 8,9 тис. шт., із них стандартні – 8,9 тис. шт., однорічні сіянці модрини європейської в кількості 8,1 тис. шт. і двохрічні сіянці модрини європейської в кількості 3,0 тис. шт., із них стандартні – 1 тис. шт.













Земля прокидається зі сну!



Земля прокидається зі сну!

Ще зовсім холодні сонячні промені, доторкаючись до неї, немов би матуся піднімає на руки своє немовля, огортають її. Як спляча красуня вона спочатку відкриває свої заспані очі-озерця, потім піднімає голівки-первоцвіти від теплої подушки, дихає вологістю весняних туманів, іноді лютує хуртовинами-заметілями та лякає дрібним, і ще зовсім холодним дощиком.

    Цьогорічна весна знову кличе юних натуралістів до традиційного конкурсу – звіту колективів про результати діяльності. За їхніми плечима – клопітка практична природоохоронна робота, до якої належить не лише поширення необхідних знань про екологію, а й збереження навколишнього середовища, турбота про його стан, забезпечення «розцвітання» нашої неньки-землі..
Із метою збереження ранньоквітучих видів рослин кожного року в Україні проводиться екологічна акція “Збережімо первоцвіти”, завдання якої – привернути увагу громадськості до проблем охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів.
Підтримуючи добру традицію, започатковану вже не перший рік, гуртківці-лісівники Сопівського ліцею під керівництвом вчителя географії  П’ятковської Л.І., провели акцію «Збережімо первоцвіти», метою якої було виготовлення буклетів-листівок про збереження та охорону первоцвітів, які учні поширили серед своїх друзів та жителів села. Ідею проведення щорічних акцій підтримує керівництво ДП «Коломийське лісове господарство». В цьому році також не залишилися осторонь. Провідний інженер із захисту та охорони лісу Соколов О.А. провів гуртківцям лекцію на дану тематику, розповів, які первоцвіти поширені в нашому регіоні і чому їх необхідно оберігати. Активну участь в акції взяла також директор ліцею, Угринчук Любов Петрівна, котра пояснила школярам, чому збереження природи є надзвичайно важливим завданням всього людства.
Запрошуємо всіх небайдужих прислухатися до порад, а ще краще – до свого розуму і совісті та активно підтримати зусилля для збереження нашого майбутнього, майбутнього наших дітей і всіх наступних поколінь. В акції “Збережімо первоцвіти” участь може брати кожний. Головне – не зривати ранньоквітучі рослини і не купувати їх.