29 грудня 2017 р.

Інформація про видачу спеціальних дозволів (лісорубних квитків) на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування, рубок формування та оздоровлення лісів та інших рубок, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства за 2017 рік.

Інформація про видачу спеціальних дозволів (лісорубних квитків) на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування, рубок формування та оздоровлення лісів та інших рубок, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства за 2017 рік. 


Хочете ялинку на Новий рік чи Різдво – не рубайте її в лісі


21 грудня 2017 р.

РОСТУТЬ СОБІ ЯЛИНОЧКИ

  Напередодні Різдва й Нового року величезні ялини, ялинки і ялиночки прикрашають площі та майданчики головних міст і невеличких містечок у всьому світі. У день Святого Миколая на Софійській площі в Києві урочисто запалили вогні на головній ялинці країни. Святковими вогниками засяяли зелені красуні у середмісті Коломиї, Отинії, Гвіздця. Неможливо уявити собі зимові свята без незмінного символу: зеленого деревця, яке мерехтить різнобарв'ям, збираючи навколо себе веселий люд, повертаючи всіх у казку. Зовсім скоро ялинки створять чарівну атмосферу свята у кожній оселі. А де ж придбати зелену красуню, аби не натрапити на «чорних лісорубів»? Про це найкраще знають у Коломийському Держлісгоспі, який очолює Василь Синітович. Отож якраз на Миколая їдемо разом з Олегом Соколовим у 46 квартал Печеніжинського лісництва – туди, де ходить хитрий лис, де ріс зайчик, і де дурманять густим запахом хвої зелені красуні.
  - Найбільшим попитом під час зимових свят користується пухнаста і ніжна ялиця біла, яку ми звикло називаємо ялинкою, - розповідає Олег Соколов. - Із 25 тисяч гектарів лісових угідь хвойні насадження у нас займають близько двох тисяч гектарів: це соснові, ялицеві, смерекові й модринові ліси. Для того, аби краяни мали можливість прикрасити вдома зелений символ зимових свят, ми завчасно подаємо заявку до обласного управління на вирубування 500 новорічних ялинок. Вирубуємо їх згідно з виписаним лісорубним квитком, переважно у придорожній лісосмузі, де необхідно провести планове розчищення. Прямо у нас, у Держлісгоспі, можна замовити і придбати ялинку потрібної висоти. Лісова красуня заввишки до метра коштуватиме 60 гривень, до двох – 80 гривень. Тут варто сказати про те, про що люди й не здогадуються: нібито маленьке, невисоке деревце від метра до двох насправді росте від восьми до дванадцяти років. Тож у себе вдома встановлюю на свята хвойну композицію із гілок смереки, туї, ялівця – запах просто неперевершений!
  - Перед святами активізується ялинковий бізнес – спритні рубаки наповнюють стихійні ринки деревцями на будь який смак. Чи є на це рада?
  - Загалом це має назву незаконне вирубування лісових насаджень, адмінпорушення, яке тягне на штраф від 85 до 170 гривень плюс компенсація завданої шкоди за зрубане дерево діаметром до 10 сантиметрів – 399 гривень. Тобто, загалом за зрубану ялинку заввишки до метра доведеться заплатити 484 гривні. Чи варто нищити дерево і наражати себе на ризик адмінвідповідальності? Тим більше, що це все – у пильній увазі правоохоронців. На жаль, маємо вже першого оштрафованого. Тому краще не наражати себе на ризик, купувати ялинки у нас, вони, до речі, мають спеціальні чіпи з номерами, їх можна перевірити на справжність через інтернет.
  - Браконьєрів треба возити і показувати, як народжується ялинка, скільки часу і сил потрібно для того, щоб деревце виросло бодай на півметра.
  - Так, справді, мало хто знає, з якої насінинки починається майбутня зелена красуня. Наше господарство має велику насіннєву базу у Великій Кам’янці, де збираємо насіння ялиці, смереки, модрини. Робимо посіви самі, продаємо насіння і «зелених немовлят» людям. Тому варто посадити маленький саджанець у горщик – і ви надовго матимете свою ялинку.
  - А загалом, - приєднується до розмови майстер лісу Ярослав Пнівчук, - завжди можна святкувати без шкоди навколишньому середовищу. Новий рік, Різдво – це час, коли і небо, і земля, і природа, і люди торжествують. Варто пам’ятати про це, коли виникне думка щось рубати, ламати, нищити.
На завершення працівники лісу скористались нагодою привітати усіх краян із прийдешніми святами. Щастя, здоров’я, миру й добра бажають наші співрозмовники усій Україні і кожному з вас, шановні читачі.
                                                                        
                                                                                                  Газета "Вільний голос"
                                                                                                  Валентина БЛИЗНЮК.

15 грудня 2017 р.

Операція «Новорічна ялинка»

  Новий рік та Різдво Христове асоціюється в багатьох людей із новорічною яскраво прибраною красунею ялинкою. Святковий настрій гостріше відчувається, коли в оселі пахне хвоєю.
  Кому особливо кортить обдарувати себе та своїх близьких, а особливо дітей передсвятковим настроєм, поспішають придбати та прикрасити новорічне деревце до свят.
  Треба відмітити, що масова нелегальна заготівля ялинок у передноворічні свята є одвічною проблемою як в Україні, загалом, так і в нашому краї. Для запобігання реалізації незаконно заготовлених ялинок введено маркування.  Всі заготовлені ялинки маркуються пластиковими бирками або самоклеючими етикетками з номером та штрих-кодом.
   Контроль та моніторинг походження новорічних ялинок здійснюється по наступним напрямкам:
   - Створено в ДП «Коломийське лісове господарство» та організувано роботи рейдових бригад з числа державної лісової охорони за участю представників органів внутрішніх справ, екологічної інспекції та засобів масової інформації.
   - Перевірити походження ялинки можливо зателефонувавши по міському телефону 03433-23872 або зателефонувати по мобільному номеру оперативного штабу держлісгоспу +380673430606.
  - Перевірити походження можна зайшовши на сайт http://ulk.gov.ua/index.php/forestcheckmain
   За кожну незаконно зрубану новорічну ялинку накладатимуть штраф, розмір якого становить від 85,0 до 170,0 грн, і нараховуватимуть шкоду, завдану природному середовищу, розмір якої за одне деревце (для прикладу)  діаметром пня до 10см становить 399,27 грн. Отже самовільно зрубана ялинка діаметром пня до 10см обійдеться в мінімальну суму 484,27грн.
    А тому звертаємось із проханням до всіх жителів та гостей нашого краю бути свідомими, не купувати ялинки, які можуть бути заготовлені з порушенням законодавства, бо це наносить непоправну шкоду лісовому господарству.
Провідний інженер  охорони та захисту лісу О. Соколов

6 грудня 2017 р.

Новорічні ялики уже можна придбати у нас


Державне підприємство «Коломийське лісове господарство» реалізує новорічні ялинки по наступних цінах:
Також можна придбати новорічні гілки по ціні  - 3 грн./шт.

Придбати новорічні ялинки можна за адресою: 

Адмінуправління ДП "Коломийський лісгосп"
вул. Дружби 18, с. Н. Вербіж,
Коломийський район
Івано-Франківська область





25 жовтня 2017 р.

Пам'яті нескорених

   У №35 за 5 жовтня «Вільний голос» розповідав про криївку в Рунгурському урочищі «Петричєва», яка проіснувала до 9 лютого 1951 року. Знищена карателями завдяки чорній зраді, криївка, де загинули 11 повстанців, стала святим місцем для місцевих мешканців. З шанобливою світлою пам’яттю жителі села згадують імена героїв: односельців Михайла Стефака, Михайла Григоріва, Андрія Довірака (псевдо Чавун з Печеніжина), дівчину на псевдо Люба з Нижнього Вербіжа, і ще шістьох відважних вояків. Про подвиг нескорених розповідають дітям, онукам.
   За відновлення історичного для краян місця узялись працівники Коломийського Держлісгоспу, який очолює Василь Синітович. Наші журналісти були там під час відновлювальних робіт, бачили і розповідали читачам «Вільного голосу» про те, з яким завзяттям працюють і техніка, і люди над реконструкцією колишньої криївки.
I ось всі зібралися, щоб урочисто і шанобливо вклонитися пам’яті героїв та віддати належну подяку благодійникам, які відтворили у цій криївці пам'ять героїв УПА. В урочистостях узяли участь: народний депутат Юрій Тимошенко, депутат обласної ради Дмитро Лащук, Печеніжинський селищний голова ОТГ Ігор Довірак, староста села Рунгури Василь Фенин, директор ДП «Коломийський лісгосп» Володимир Синітович, представники духовенства: декан Печеніжинський парох села Рунгури отець Юрій, отець Богдан, а також отці-капелани, капелан «Чорної сотні» Михайло Дзюба, голова Всеукраїнської організації «Золоті Леви Чорної Сотні» Тарас Мацюк, голова відокремленого підрозділу «Золоті Леви Чорної Сотні» Івано-Франківської області Іван Григорів, онук славнозвісного «Бора» Василь Стефак, свідок буремних подій 1951 року, яка була санітаркою жителька села Рунгури Єфросинія Малиновська, хор Коломийської станиці братства ОУН-УПА під керівництвом Марії Маївської, член спілки політв’язнів та репресованих Коломийського району Ірина Шепетюк, представники політичних сил, учасники АТО, громадські активісти, представники громадських організацій, депутатський корпус ОТГ, молодь та жителі та гості села Рунгури.
    Музичне обрамлення для урочистостей підготували хор Коломийської станиці братства ОУН-УПА (художній керівник – почесний громадянин міста Коломиї, громадська діячка, директор Печеніжинської дитячої музичної школи Марія Маївська), місцевий фольклорний колектив, церковний хор, молодь села, яка у своїй виставі відтворила буремні події. Співали також заслужена артистка естрадного мистецтва України Божена Дар, володар першої премії вокалістів у Лондоні під патронатом Королівського дому учасник та переможець проектів «Голос країни» та «Битва полів» Ростислав Кушина.

Василина КОЖУШНА. Газета "Вільний голос"










18 жовтня 2017 р.

ПРО ЩО МОВЧИТЬ РУНГУРСЬКИЙ ЛІС

     Героїчна історія нашого народу складається із мільйонів історій окремих сіл, родин, українців. І від того, як ми про це пам’ятаємо, залежить майбутнє не тільки кожного з нас, а й усієї української нації. Про що мовчать прикарпатські ліси добре знають не тільки краєзнавці.   Має свою незабутню історію і урочище Юрашеве на присілку Петричьива у Рунгурах. Тут у буремні часи темні лісові звори ховали у криївках і місцевих, і сторонських повстанців. 9 лютого 1951 року кривавою сторінкою увійшло в історію села – підкуплений зрадник виказав енкаведистам схований під снігом прихисток українських вояків. Чотирма автомобілями прибув до лісу винищувальний батальйон із Печеніжинського гарнізону, коломийські енкаведисти, всього понад сотня карателів. Поперед себе пустили місцеву юнь, змусили розкопувати мерзлу землю. Над входом у криївку підірвали міну. Ось як описує автор подальші події у книзі «Рунгури»: «…настала моторошна тиша, яку розчахнули три короткі автоматні черги і один окремий сухий постріл, що донеслися з криївки…» Ще дві гранати полетіли в криївку. Коли дістали закривавлені тіла, столітні буки вжахнулись людській жорстокості, схиляючи крони перед світлою пам’яттю одинадцятьох загублених молодих душ…
    З того часу минули роки. Рідні встановили хрест на місці трагедії, щороку на Покрову тут відбуваються богослужіння. А недавно з ініціативи Коломийського Держлісгоспу, який очолює Василь Синітович, на місці загибелі повстанців почали відновлювати криївку. Працівники лісу облаштували дворівневу дерев’яну конструкцію, передбачили захист від води, засипають усе грунтом, аби ззовні усе було так, як у ті неспокійні часи. Робота кипить, лісгоспівці мають намір відкрити криївку 14 жовтня, на Покрову, у День 75-ліття УПА і День захисників  України. Всередині облаштують музей, де героїчне минуле переплітатиметься із не менш звитяжним сьогоденням нинішніх борців за волю України. Щоби нащадки пам’ятали…

Валентина БЛИЗНЮК.Газета "Вільний голос"


11 жовтня 2017 р.

Засідання Комітету по лісу та лісовій галузі ЄЕК ООН та Європейської лісової комісії ФАО


   У Варшаві відкрито 4 Європейський тиждень лісу
   9 жовтня у Варшаві відкрито 4 Європейський тиждень лісу та спільне засідання Комітету по лісу та лісовій галузі ЄЕК ООН та Європейської лісової комісії ФАО.
На відкритті представниками лісових адміністрацій багатьох країн Європи звернуто особливу увагу на проблему погіршення стану лісових насаджень та збільшення масштабів всихання внаслідок пошкодження короїдами.
   Під час проведення спільної сесії очікується, серед іншого, схвалення інтегрованої програми робіт секції по лісу та лісоматеріалам ЄЕК ООН/ФАО, обговорити тенденції на ринку лісоматеріалів, перспективи робіт в регіоні щодо запобігання змін клімату та діяльності ФАО у цьому напрямку.

Державне агентство лісових ресурсів України


19 вересня 2017 р.

Люди і дерева

   Ліси — це легені нашої планети, вони виробляють кисень, нейтралізують шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, впливають на формування клімату, допомагають підтримувати родючість ґрунтів, захищають їх від ерозії, рятують людські поселення від повені. Крім того, ліс є цілісною екологічною системою, середовищем існування величезної кількості рослин і тварин. Охорона цього безцінного дару природи – високе покликання працівників лісового господарства. Щоденна праця в усі пори року за будь-якої погоди покликана примножувати зелене багатство країни, забезпечувати екологічну безпеку людей та гармонійну взаємодію суспільства і природи. Спрямовуючи зусилля на зміцнення лісового фонду України, лісівники вносять вагомий внесок у захист земельних угідь та поліпшення стану довкілля, забезпечують потреби суспільства у різноманітній лісовій продукції. Отож напередодні професійного свята працівників лісу разом із Ігорем Скочелясом ми гостюємо у Чернелицькому лісництві – найдальшому в підпорядкуванні державного підприємства «Коломийське лісове господарство», яке охоплює Тлумацький, Городенківський, Снятинський, Коломийський райони нашої області.
Городенківщина зустріла дрібним дощем, але від цього ще запаморочливіше пахло хвоєю, грибами, а дихалось так, як це буває тільки в лісі. Лісничий Ігор Гринів, який керує тут понад 16 років, гостинно знайомить нас зі своєю господаркою:
– Чернелицьке лісництво охоплює площу понад 5400 гектарів і поділяється на три зони: заповідну, регульованої рекреації та експлуатаційну. У нашому підпорядкуванні – природно-заповідний фонд, регіональний ландшафтний парк «Дністровський каньйон». Насадження переважно дубово-грабові листяні ліси, які тягнуться 85 кілометрів вздовж Дністра, завширшки майже кілометр. На території лісництва знаходиться базовий розсадник декоративних порід дерев. Вирощуємо різні декоративні форми туй, самшит, ялівець розлогий. Найбільшим попитом наразі користується туя колоновидна, з якої можна створити «живу» високу огорожу, а також туя куляста. Цікавляться споживачі й нашою новинкою – туєю «смарагд». Маємо також розсадник лісоутворюючих порід дерев, де підростає дуб звичайний. У природо-заповідному фонді є кабани, косулі, зайці, лисиці, сірі чаплі, соколи, яструби та ін.
   Довкола ошатного приміщення лісництва – багатющий дендрарій. Одразу видно, що справою займались закохані в неї люди. І справді, будинок споруджено далекого 1965 року першим лісничим Олейніковим. Ця світлої пам’яті людина не уявляла свого життя без лісу, тож закладений ним дендрарій досі зберігає потужну життєдайну енергетику. Сюди треба водити дітей, бо багато з тутешніх насаджень більше ніде не побачиш. Серед понад сотні деревних порід є такі екзоти, як платан, тис ягідний, коркове дерево, катальпа, каштан їстівний (його справді можна їсти, як грецький горіх!). Справжній музей, де кожне дерево має свій родовід, свою історію, свою душу…
   Тим часом рушаємо в школу-розсадник, де тягнуться до сонця ще зовсім безпорадні трирічні дубочки. Поруч – старі дуби, їхнє віття аж вгинається від лискучих, смарагдових жолудів. Ігор Петрович розповідає різні цікаві історії з життя лісників. Одна з них вражає. Недавно один газда купив у них ліс на дрова. Коли розпилював, деревина розкололась, і очам постав… чіткий, наче щойно кимось вималюваний, тризуб. Звідки взялось таке диво природи – усі чудувались. А той господар за жодні кошти не погодився віддати знахідку навіть до музею – залишив нащадкам, як реліквію…
Ще кілька кілометрів лісовими дорогами – і ми на унікальному місці в урочищі «Крива». Місцевий люд називає його «Ластів’їним гніздом», яке навіть потужніше від оригіналу. Ліс раптом зупиняється перед урвищем, а з узвишшя відкривається неповторний краєвид. Перед очима – Тернопільщина, густо вкрита дощовими хмарами, які ось-ось розродяться життєдайною вологою. Внизу сивий Дністер стримано й поважно зітхає, згадуючи літній гамір уздовж берегів, готуючись до зимового спочинку. Серце просто завмирає перед таким величним полотном. Скільки ж тут очей вбирали цю красу української природи! І як нам усім треба навчитись цінувати те, що маємо…
   Але це були ще не всі сюрпризи. Головна родзинка – найбільша східна фортеця Речі Посполитої на правому березі Дністра. Чернелицький замок. Тут кожен камінчик пахне історією. Товстезні кам’яні стіни, які мають про що мовчати. Оборонні мури. Бійниці. Безцінні свідки великої історії нашого народу, на жаль, нікому не потрібні. За свідченням джерел, замок почав будуватись між 1607 та 1636 роками власницею Чернелиці, останньою з роду Язловецьких, Ядвігою, дружиною ротмістра Анджея Белжецького – коштом брацлавського воєводи Михайла Чарторийського у 1659 році. У 1672 та 1676 роках зазнав пошкоджень під час війни з турками (також татарами, волохами). По відбудові відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни 1685-1690 років. У часи молдавських походів Яна III Собеського замок був місцем зберігання провіанту і фуражу. Кілька разів тут зупинявся сам король. Чернелицький замок – своєрідний двогектарний квадрат, збудований за новою бастіонною системою. Його оборонні мури сягають 6-метрової висоти, товщиною до 2,5 м, у них є бійниці для вогнепальної зброї. По кутах замку – чотири гострокутні бастіони. Всередині західного муру, який зберігся найкраще – двоповерхова в'їзна квадратна вежа з арочним проїздом, обрамленим білим каменем, покрита дахом. Це в'їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом «Погоня», вирізьбленим у камені. Посередині брами з правого боку – отвір для гармати, з лівого – вхід до льохів. Західний фасад брами прикрашений гербом «Пилява», що розміщений над кам'яними одвірками брами, біля герба — латинські літери E.S.X.C.W.B, що означали: «Єфросинія Станіславіцька, княгиня Чарторийська, воєводина брацлавська (друга дружина Михайла Чарторийського). А площа замку всередині, де колись жили, кохали, воювали за рідну землю, перетворена часом і людьми в яблуневий сад.
    …Ми повертались до Коломиї, переповнені враженнями. Тисячі років на нашій землі живуть поруч покоління людей і покоління дерев. Ті трирічні дубочки, плантацію яких ми бачили у розсаднику, понесуть через роки добру енергетику чернелицьких лісівників. Уявляєте собі: садити ліс, під кроною якого гулятимуть уже твої нащадки? Велика і благословенна праця. Зі святом вас, шановні працівники лісу! Хай усі ваші задуми й бажання проростають щедро і густо – добром, успіхами, благополуччям!

Мандрувала Валентина БЛИЗНЮК. 
Газета Вільний Голос






18 вересня 2017 р.

Репортаж про Чернелицьке лісництво присвячений до Дня працівників лісу

   Репортаж про Чернелицьке лісництво присвячений до Дня працівників лісу
 
   Щорічно третю неділю вересня відзначаю в Україні, як день працівників лісу. На території Прикарпаття діють 17 Держлісгоспів. Найбільший за територією Осмолодський, найменший – Ворохтянський. Запаси деревини у цих господарствах понад 120 мільйонів кубічних метрів.

 



14 вересня 2017 р.

Виробнича програма 2017 рік

Виробнича програма на 2017 рік

https://drive.google.com/open?id=0B-F9nniotxnbRzhpMFk2NW5HRWs

Якісне насіння – здоровий ліс!

   Сьогодні, перед лісівниками стоїть гостре питання раціонального використання лісових ресурсів та шляхів їх відтворення. Адже вирощування  лісу – надзвичайно  важка  праця, а її  результати  майже  недосяжні  віку  тих,  хто  його садить  і  доглядає.
   Однією  з  умов  створення  стійких,  продуктивних  і  довговічних  насаджень  є  організація  місцевої  лісонасінневої  бази, адже здоровий ліс починається зі здорового насіння.
   Дану істину вже давно за правило взяли лісівники ДП «Коломийський лісгосп», на території якого, ще в середині 80-х рр. минулого століття, було закладено одну із перших клонових лісонасінневих плантацій (ЛНП) на теренах України. Це штучно створене насадження з висаджених за спеціально генетичною схемою рослин, які є вегетативним потомством плюсових дерев і використовуються для одержання сталих врожаїв покращеного, сортового, елітного та гібридного насіння.
   Відомо, що під час застосування сортового насіння продуктивність створюваних насаджень зростає на 20-25%. При цьому також зменшується термін вирощування лісу на 15-20 років.
   Загальна площа клонових насаджень лісгоспу складає 30 га, де представлені як притаманні для нашого регіону породи, такі як: ялина європейська, ялиця біла, модрина європейська так і інтродуцент – псевдотсуга Мензіса (дугласія).
   Починаючи із 1995 року практично щорічно, крім неврожайних років – що буває досить рідко, на території лісонасінневої плантації йде заготівля шишки, із якої отримується насіння з покращеними генетичними властивостями.
   Не став винятком і 2017 рік, так з початком осені розпочався збір шишки псевдотсуги Мензіса, якої  планується заготовити близько 2 тонн, що при переробці дасть близько 50 кг чистого насіння. Кінець вересня та весь жовтень  - оптимальна пора для заготівлі шишки ялини звичайної (смереки), яка цього року також рясно плодоносить. Останньою буде проводитись збір модрини європейської, насіння якої не випадає із лусок і є стійким до заморозків, що дає змогу проводити заготівлю із пізньої осені аж до початку весни.
   Не забувають працівники підприємства і про вирощування садивного матеріалу, адже не достатньо лише заготовити лісове насіння, з нього ще потрібно вирости молоді деревця, які в майбутньому будуть посаджені на місці зрубаних дерев, землях непридатних для ведення сільського господарства, невгіддях і т.д.
   Також частина сіянців вирощених на ЛНП буде використана для створення клонової плантації ІІ порядку – це рослини отримані із насіння материнських дерев. Пов‘язано це з тим, що лісонасінневий фонд потрібно омолоджувати, так як максимальна врожайність хвойних ЛНП спостерігається у віці від 15 до 40 років, і в подальшому іде на спад.
   Підсумовуючи вище сказане бачимо, що забезпечення лісокультурного виробництва покращеним насінням із цінними спадковими властивостями можливе за умови раціонального використання наявної лісонасіннєвої бази та створення нових її об’єктів. а розвиток лісонасінневої справи має бути безперервним процесом, тому, що це головна передумова створення якісних, біологічно стійких та господарсько-цінних лісів.




21 серпня 2017 р.

БРАКОНЬЄР – ВОРОГ ПРИРОДИ!

Одним із найважливіших шляхів охорони нашої фауни є боротьба з браконьєрством. Основна шкода незаконних полювань, тобто,  браконьєрства,  полягає в стихійному не контрольованому, часто варварськими методами, добування диких тварин. На високому рівні залишається кількість нічних полювань з-під фар та з  використанням приладів нічного бачення.
 Правильно сказано: «Безвідповідальність для браконьєра- як овації для актора». І нам таких овацій допускати не треба. Диких звірів шкода. Браконьєр був і залишається найбільш небеспечним для тваринного світу, бо він ненаситний і не зупинеться не перед чим. Най частіше вони мають «круті машини» стріляють із найсучаснішої мисливської зброї. Як правило, у браконьєрів є помічники серед місцевих жителів, яким відомі стежки, місця відпочинку і годівлі тварин. 
  Якісний контроль за браконьєрством могли б і повинні здійснювати первинні колективи мисливців на закріплених за ними територіях. Але на жаль, такого контролю не достатньо.
  Досвід свідчить, що активне порушення правил полювання починається за декілька днів до відкриття полювання. Браконьєри обирають віддалені місця скупчення диких тварин, що погано охороняються. Хочу нагадати всім мисливцям про нові обчислення розміру відшкодування збитків, завданих в наслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання на диких тварин та птахів.
  Згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства екології природних ресурсів України 19.06.2017р № 301/222, зареєствровано в Міністерстві юстиції України №842/30710 від 12.07.2017р.
   Звірі:  
   лось – 80 000 грн.
   олень – 60 000 грн.
   кабан – 40 000 грн.
   козуля – 32 000 грн.
   заєць-русак – 8 000 грн.
  Птахи:
   лебеді – 4 000 грн.
   гуси – 2 000 грн.
   качки – 1 000 грн.
   куріпка сіра – 2 000 грн.
   голуби – 1 000 грн.
  Охорона мисливської фауни- робота не тільки лісової охорони та мисливців, але кожної чесної і цивілізованої людини. Ми маємо не тільки користуватись природою, але й охороняти і збагачувати її ресурси, бо природа помилок і злочинів проти неї не прощає. Я певен, що зі зростанням загальної культури нації і з розвитком мисливської культури браконьєрство відійде в минуле. Оберігайте природу, живіть у гармонії з нею!

Мирослав Ткач
Міжрайонний мисливствознавець ДП «Коломийський лісгосп»


14 серпня 2017 р.

Відкриття полювання на пернату дичину

   12.08.2017 року відбулось відкриття полювання на пернату дичину.
Єгерською службою ДП «Коломийський лісгосп» спільно з працівниками правоохоронних органів Коломийського відділу поліції та громадськими мисливськими інспекторами провели рейд по охороні мисливських угідь району та випадків незаконного полювання.
   Під час рейду міжрайонним мисливознавцем Ткачем М.М. складено два протоколи по Ст. 85 ч.1 КуАП про порушення правил полювання.
   На фото: міжрайонний мисливознавець Ткач М.М., працівник дозвільної системи Коломийського відділу поліції Яворський С.Р. перевіряють документи на право полювання. 

1 серпня 2017 р.

Лісові пожежі та боротьба з ними


Лісові пожежі та боротьба з ними

     Мабуть, найбільша біда для лісів України – пожежі, які небезпечні не тільки тим, що гинуть дерева, звірі, птахи, комахи, часто жертвами вогняної стихії стають люди, серйозної шкоди наноситься сільськогосподарським об'єктам і населеним пунктам.
    Ліси по праву називають зеленими легенями планети. Не випадково більшість оздоровчих закладів та будинків відпочинку знаходяться на лісових узліссях або поблизу них. Також ліси сприяють збереженню вологи у ґрунті, стримують суховії, створюючи цим природні умови для підвищення врожайності усіх сільськогосподарських культур.
    Однак, на превеликий жаль, є люди, які цього не усвідомлюють і вважають, що в лісі все дозволено: можна розводити багаття, залишати сміття, ламати дерева, топтати, рвати і знищувати рослинність.
    Лісова пожежа завжди починається через зовнішні причини. Іноді випадкова блискавка підпалює ліс, але набагато частіше (майже в 97% випадків!) пожежа є наслідком неправильних дій людини. Вчені підрахували, що 50-70% пожеж виникає в радіусі 5 км від населених пунктів, а за межами 20 км – всього лише 3-10%. Тому, щоб не знищити ліс і не постраждати самому, необхідно дотримуватися заходів пожежної безпеки.
     По-перше, необхідно обережно поводитися з вогнем. Не кидайте на землю непогашені сірники і недопалки. Найбезпечніше використані сірники складати назад в коробки, які приносити додому, – це надійна гарантія, що жоден сірник не стане причиною загоряння.
Особливої уваги вимагає багаття. Не можна розводити вогонь у місцях із сухою травою або мохом, на лісосіці з безліччю сухих гілок, під кронами дерев, на місцях старих пожеж. Вибравши місце для вогнища, акуратно зніміть верхній шар дерну і складіть його неподалік, а на розчищеній ділянці розведіть вогонь. Перед відходом зі стоянки багаття обов'язково залийте водою, а якщо води немає, засипте вогнище шаром землі, а потім покладіть знятий дерен. Так ви не тільки вбережете ліс від пожежі, а й допоможете йому швидко залікувати нанесену рану.
     По-друге, приїжджаючи в ліс на автомобілі або мотоциклі, стежте, щоб з вихлопної труби не вилітали іскри, які теж можуть стати причиною пожежі. Використовуйте тільки справні засоби пересування або спеціальні іскрогасники. Якщо вам необхідно підремонтувати машину (або будь-яку іншу техніку), ні в якому разі не залишайте після себе промаслені або покриті жиром ганчірки і дрантя: в певних умовах вони здатні до самозаймання.
     По-третє, не залишайте в лісі сміття, особливо скляні банки або пляшки. Осколок скла може, як лінза, сфокусувати сонячні промені і викликати велику лісову пожежу. Навесні лісові пожежі часто виникають через підпали сухої тогорічної трави. У такому випадку полум'я знищує в ґрунті всю корисну мікрофлору, завдяки якій рослини протистоять хворобам і шкідникам. Сумна статистика свідчить про щорічне різке збільшення кількості лісових пожеж, особливо у період святкових та вихідних днів, коли велика кількість громадян відправляється до лісів на відпочинок. На жаль, нерідко народні гуляння в лісі закінчуються лихом для природи та людей. Несвідомі громадяни, які не задумуються про наслідки своєї недбалості поводження з вогнем у лісових масивах.
     Для запобігання лісових пожеж працівниками лісової охорони ДП "Коломийський ЛГ", Коломийським міжрайонним відділом ДСНС, поліцією проводяться спільні рейди по виявленню неконтрольованих підпалів сухої трави поблизу лісових масивів. Під час рейдів проводяться бесіди з рекреантами про небезпеку розкладання вогнищ в не відведених для цього місцях.
     Важко переоцінити ті задоволення і користь, які ми отримуємо від спілкування з природою. Як багато дає нам перебування у лісових масивах!
Кожен з нас навесні поспішає побувати там, де розквітає природа та духмяніє нове зелене життя. Можливо, якщо дбайливе ставлення до лісу буде таким же, як до власного двору, якщо для людини, яка живе поруч чи віддалік, ліс буде не чужий, не так часто траплятимуться пожежі?!
     Якщо Ви побачили лісову пожежу, то по можливості зразу зателефонуйте в державну службу з надзвичайних ситуацій за номером 101, Вашу сільську або селищну раду або до чергового в ДП "Коломийський ЛГ" на гарячий номер +380673430606 та повідомте, де Ви знаходитесь.  Вкажіть певні орієнтири, за допомогою яких можна б було визначити місце пожежі.
     При гасінні лісової пожежі старайтесь дотримуватися певних правил:
- гасити полум'я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами;
- під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок за допомогою голосу;
- будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;
- небезпечно входити в зону задимлення, якщо видимість менше 10 м;
- не тікайте від полум'я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;
- з небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню;
- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене; рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
- особливо будьте обережні у місцях торф`яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому рухайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів.

Провідний інженер ОЗЛ  О.Соколов

31 липня 2017 р.

Лісокультурна компанія 2017'

  Створення лісових культур має першорядне значення для вирощування високопродуктивних лісових насаджень відповідно до типу лісорослинних умов, розв'язання проблеми безперервного і невиснажливого лісокористування, отримання максимального лісівничого ефекту при мінімальних затратах.  З цією метою в 2017 році  ДП "Коломийський ЛГ" було створено 78,6 га лісових культур при річному плані 76,0 га.
Навіть у типах лісу, де природне відновлення порід відбувається добре без втручання людини, щоб запобігти заміні головних порід другорядними, доцільно вдаватися до штучного лісовідновлення. Лісові культури дозволяють збагатити породний склад лісів, не допускають його збіднення.
  Проте слід пам’ятати, що склад штучного насадження мусить відповідати конкретному типу лісу, інакше знижується продуктивність, цінність культур, погіршується їх санітарний стан. Крім того, треба брати до уваги складні взаємозв'язки між деревними породами: цінні породи з меншою конкурентоздатністю можуть випадати зі складу насадження або рости погано.
Після посадки лісових культур основне завдання – своєчасний догляд за ними, а це – головний пріоритет у роботі лісівників ДП «Коломийський лісгосп». Всі лісові культури, створені людськими руками, як і кожна маленька рослина, потребують дбайливого ставлення та постійної турботи. Єдина відмінність: у сільському господарстві плоди виростають за рік, а про молодий ліс потрібно дбати десятки років. Так, за перше півріччя 2017 року, спільними зусиллями всіх лісівників ДП “Коломийський лісгосп” у молодих насадженнях віком 1-6 років було проведено комплекс лісокультурних заходів по догляду за лісовими культурами на площі 255,0 га, що становить 145 % при плані 176,0 га, з них догляд за лісозахисними культурами – 15 га.   Догляд за лісовими культурами полягає в здійсненні агротехнічних і лісівничих заходів, які спрямовані на поліпшення умов приживлюваності й росту культивованих порід (поліпшення фізичних властивостей ґрунту, зменшення випаровування з його поверхні, видалення трав'яної та небажаної деревної рослинності, збагачення ґрунту елементами живлення).
  Головна мета доглядів за лісовими культурами – створення сприятливих умов для їх росту, скорочення термінів зімкнення лісових культур з подальшим переведенням в покриту лісом площу, усунення негативного впливу трав'яної рослинності й порослі малоцінних порід. Завдяки агротехнічним та лісівничим доглядам поліпшуються водний і тепловий режими, а також режими живлення й освітлення.
  Догляди за лісовими культурами на території лісового фонду ДП «Коломийське лісове господарство» виконуються впродовж вегетаційного періоду (з травня до вересня).
Лісівники сподіваються, що своєчасно проведений догляд за лісовими культурами в молодому віці, в подальшому дасть можливість виростити здорові високопродуктивні насадження.
В процесі вирощування лісових культур часто виникає потреба в їх доповненні – висаджуванні садивного матеріалу на місце рослин, що загинули. Доповнення лісових культур зумовлено переважно об’єктивними причинами. Серед них – посушлива весна та посушливе літо, вимерзання рослин, вимокання, видування ґрунту тощо. Доповнення проводять в культурах 1-3-річного віку за результатами осінньої інвентаризації. Обсяги доповнень бувають різними, в середньому – 10-25 % від числа садивних місць. Так, у 2017 році було проведено доповнення лісових культур на площі 38,0 га.
  Для створення лісів потрібно вкласти клопітку працю лісівників, які з притаманною їм відповідальністю відносяться до цієї благородної  справи. Для посадок в лісових розсадниках треба виростити стандартні та здорові сіянці. Перед тим слід зібрати насіння лісових порід і проростити його в лісових розсадниках. Потім дбайливо 2-3 роки доглядати і тільки тоді молоді деревця висаджують на лісокультурні площі, де з плином часу та при дбайливому господарюванні, перетворюються в ліси.
Молоді деревця необхідно садити саме ранньою весною, коли в ґрунті ще так багато вологи. В природі не кожній насінині вдається прорости, багато з них гинуть від бур’янів, гризунів і інших шкідників лісу.
   На даний час лісгосп не тільки повністю забезпечений власним садивним матеріалом, а й має деякий його запас, що буде використовуватися для забезпечення належного проведення на території району різних природоохоронних заходів за участю широких кіл громадськості.






20 липня 2017 р.

Конкурс художньої творчості Тижня європейських лісів

Розпочався конкурс художньої творчості Тижня європейських лісів



Використайте свою уяву та художній талант, щоб намалювати малюнок або картину для ілюстрації Тижняєвропейських лісів на тему: «Ліс – наше спільне надбання». Конкурс відкрито для дітей та молоді у віці від 5 до 18 років.
 Для участі приймаються малюнки чи картини створені у цифровому форматінамальовані власноручноживопис або малюнок ручкою, олівцемкольоровою крейдою чи вугіллям, а також масляною, акриловою абоакварельною фарбоюМалюнки або картини мають бути відскановані або сфотографовані та прикріплені до заявок на участь в форматі JPEG. Заявки на участь можна знайти за наступним посиланням http://www.fao.org/about/meetings/european-forest-week/art-contest/submission/en/.
У кожній віковій групі (від 5 до 8 роківвід 9 до 12 років і від 13 до 18 років) буде відібраний один малюнокабо одна картина-призер і три фіналісти.
У підсумку малюнок або картина може з’явитися на спеціальній виставці під час Тижня європейських лісів у Варшаві (Польща), яка відбудеться в жовтні, та в календарі Тижня європейських лісів.
Переможці та фіналісти будуть оголошені на веб-сайті Тижня європейських лісів і сторінках ФАО в соціальнихмережах (9-13 жовтня 2017 року). Переможці та фіналісти отримають календар, в який будуть включені їхні малюнкиабо картиниОкрім того, переможці отримають почесні грамоти.
Малюнки або картини будуть оцінюватися на підставі того, наскільки вони актуальні для теми Тижняєвропейських лісів, а також на підставі їх естетичної цінності та технічної майстерностіОцінка кожної із трьохвікових груп буде  проводитися окремо. До складу журі увійдуть фахівціщо працюють в сфері лісовогогосподарства та інформації.
Список правил художнього конкурсу можна подивитися за адресоюhttp://www.fao.org/about/meetings/european-forest-week/art-contest/rules/.
Кінцевий термін для подачі заявок – 31 липня 2017 року.
Прес-служба ДП Коломийське лісове господарство

19 липня 2017 р.

Доторкнутись до історії нашого краю. Стежками Заболотівського лісництва.


В лісовому масиві Заболотівського лісництва ДП "Коломийський ЛГ", на території земель с. Рудники Снятинського району нещодавно відбулось відкриття відновленої криївки. Кошти на її відновлення виділено облдержадміністрацією відповідно до Комплексної цільової програми розвитку туризму в Івано-Франківській області на ‎2016-2020 роки. Також посильну допомогу – будівельними матеріалами та робочою силою надав ДП "Коломийський ЛГ".

Присутні поклали квіти до пам’ятного знаку загиблим воїнам УПА. Священнослужителі провели панахиду за загиблими воїнами, які віддали своє життя за визволення України. Після освячення криївки, всі бажаючі змогли оглянути реконструйовану споруду.
Жителі села Рудники запрошують відвідати криївку, доторкнутись до історії Українського повстанського руху та прогулятися мальовничими стежками прикарпатських лісів.
На шляху до криївки знаходиться заповідне урочище "Дубки" з найстарішим дубом на Покутті (а може й в Західній Україні!). Неподалік від заповідного урочища облаштоване місце відпочинку. Такі місця створюються працівниками ДП "Коломийський ЛГ" для туристів та відпочиваючих для того, щоб у будь-яку пору року можна було відпочити, сховатись від негоди чи пекучого сонця.
Для безпеки відпочиваючим слід пам'ятати правила поведінки в лісових масивах, щоб запобігти нещасних випадків та пожеж під час літнього відпочинку, усвідомлювати, що  їхнє життя та здоров’я, в першу чергу, залежить від них самих. Тільки неухильне дотримання правил безпечної поведінки  є запорукою чудового відпочинку без трагедій.


Виконав пр. інженер ОЗЛ О. Соколов.